Uchrashuv davomida savdo-iqtisodiy sheriklikni rivojlantirish, maxsus investitsion platforma orqali 1 mln. AQSh dollaridan kam bo‘lmagan investitsiya loyihalarini moliyalashtirish, tijorat binolari va infratuzilma ob’ektlarini qurish, kompaniya texnologiyalarini jalb qilgan holda sanoat zonalarini rivojlantirish, energetika va transport infratuzilmasini modernizatsiya qilish yo‘nalishidagi qo‘shma loyihalarni amalga oshirish hamda 2025-yilning IV choragida **“O‘zbekiston-Xitoy qo‘shma biznes-forumi”**ni o‘tkazish masalalari muhokama qilindi.
Yakunida Toshkent Invest Kompaniyasi AJ va SUMEC International Technology & Trade Co., Ltd bilan umumiy qiymati 100 mln. AQSh dollari bo‘lgan kelishuv imzolandi. Kelishuv doirasida “Yangi Avlod Maxsus sanoat zonasining” investitsiya salohiyatini Xitoy kompaniyalari orasida targ‘ib qilish, shuningdek, Toshkent shahridagi kichik sanoat zonalarida amalga oshirilayotgan investitsiya loyihalarini qo‘llab-quvvatlash uchun moliyaviy resurslarni jalb qilish nazarda tutilgan.
Kelgusida ikki davlat o‘rtasida savdoni rivojlantirish maqsadida davlat va xususiy sektorning birgalikdagi loyihalarini amalga oshirish uchun uzviy hamkorlik qilishga kelishib olindi.

During the meeting, the parties discussed enhancing trade and economic partnership, financing investment projects of no less than $1 million USD through a special investment platform, constructing commercial buildings and infrastructure facilities, implementing joint projects for the development of industrial zones using company technologies, modernizing energy and transport infrastructure, and organizing the “Uzbekistan-China Joint Business Forum” in Q4 2025.
As a result, an agreement was signed between Tashkent Invest Company JSC and SUMEC International Technology & Trade Co., Ltd with a total value of $100 million USD. The agreement provides for promoting the investment potential of the “Yangi Avlod Special Industrial Zone” among Chinese companies, as well as attracting financial resources to support investment projects implemented in small industrial zones in Tashkent.
In the future, both countries agreed to collaborate closely on joint public-private projects to further develop trade relations.